Юрій ЧУМАЧЕНКО: «Необхідно працювати збалансовано: допомагати Збройним силам України і дбати про життєдіяльність громади»
Підсумовуючи рік минулий
Юрій ЧУМАЧЕНКО: «Необхідно працювати збалансовано: допомагати Збройним силам України і дбати про життєдіяльність громади»
Рік 2023-й, по суті, вже став історією. Для України і зокрема для Романівської територіальної громади це ще один непростий рік, прожитий в умовах повномасштабної війни. Адже до звичних проблем, що в життєдіяльності громади виникають завжди, додалися ще й виклики воєнного часу, які треба долати. І січень – це саме той час, коли, як переконував класик, з позиції певної віддалі краще бачиться пережите, є можливість виважено проаналізувати зроблене, констатувати досягнення і недоліки, ще раз прорахувати реальність намічених планів. Саме в такому форматі відбулася розмова з виконуючим обов’язки романівського селищного голови Ю.М. Чумаченком.
–Юрію Миколайовичу, як, на ваш погляд, за 2023-й рік змінилася Романівська територіальна громада?
–Зміни відбулися не лише у нашій громаді, а в усій країні. Якщо дивитися глибше, то змінився, напевно, кожен українець. І мірою відліку слід брати не рік, а увесь період повномасштабної війни, яка поділила наше життя на «до» і «після». Взагалі Романівський край поніс страшні втрати, маємо 77 загиблих героїв, 20 зниклих безвісти. Кожен з них – це чийсь син, чоловік, батько, родич, друг, сусід тощо. Це надто велика трагедія. Бо якщо зруйноване можна відновити, відбудувати в перспективі, то людські життя вже ніколи не повернеш. А ще ми одна з небагатьох громад в Україні, які втратили селищних голів – в серпні минулого року під час виконання бойового завдання героїчно загинув наш очільник Володимир Савченко. Втрата рідних та знайомих дуже пригнічує нас усіх, а водночас об’єднує в ненависті до російських окупантів, в бажанні допомагати нашим Збройним силам, а оскільки ми далеко від лінії фронту – створювати надійний тил, працюючи задля Перемоги. Водночас варто визнати той факт, що 2023-й рік приніс людям відчуття втоми від війни, ніхто не очікував, що вона триватиме так довго. Все це позначається на ментальному здоров’ї багатьох жителів.
–Чи стараєтеся якимось чином підтримати населення?
–Звісно. Приміром, вже навіть з перших днів цього року активно працюємо над налагодженням комунікації в рамках всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої дружиною Президента. Прийняте 5 січня цього року розпорядження передбачає не лише проведення виїзних прийомів за участі керівництва та різних фахівців селищної ради, а й надання правових, соціальних, культурних послуг мешканцям, а також люди отримують психологічну підтримку практичних психологів: йдеться про індивідуальну та групову психологічну допомогу, консультації щодо різного роду психологічних проблем. Заходи «Стежками ментального здоров’я Романівської громади» пройшли в Костянтинівці, Старочуднівській Гуті, Гордіївці, Ольшанці, Червоних Хатках. Вважаю, що певною мірою робота в цьому плані є ефективною, оскільки спілкуємося і з дорослими, і з дітьми, роз’яснюємо, допомагаємо, проводимо заняття, тренінги, майстер-класи тощо, а також люди мають можливість озвучити свої наболілі проблеми, критику на адресу влади. Все це зменшує емоційне навантаження, сприяє вирішенню багатьох життєвих питань, тож «стежки ментального здоров’я» прокладатимемо і надалі, до всіх старостинських округів.
–Юрію Миколайовичу, зважаючи на сказане, питання «Ви як?» хотілося б задати і Вам, як очільнику громади, бо приставка «в.о.» не зменшує ні навантаження, ні відповідальності, а також працівникам та депутатському корпусу селищної ради. А ще поцікавлюся, як оцінюєте роботу всієї команди за минулий рік?
–Ментально ми стійкі. Переконатися в цьому стосовно кожного дозволили майже два роки життя в умовах війни, які принесли зміни в систему управління, додали викликів та нестандартних ситуацій. Ми справляємося. А щодо оцінки роботи за 2023-й, то, на мою думку, за п’ятибальною системою ми спрацювали на четвірку.
- І який аргумент берете за основу?
– В 2023 рік ми увійшли з багажем неоплаченої кредиторської заборгованості в розмірі 763,7 тисячі гривень. Це був виклик для наших фінансистів. Але протягом року нам вдалося не лише не наростити її, а й погасити та увійти у 2024-й без боргів! В цьому плані початок 2024-го стане легшим.
- А як взагалі минулоріч справилися з виконанням бюджету?
–Порівняно з 2022 роком надходження загального фонду збільшилися на понад 9 мільйонів гривень. Показник їх росту становить майже 110 відсотків. Надходження збільшилися за рахунок єдиного податку, ПДФО, податку на майно (в тому числі земельні платежі). Позитивно вплинула на наповнення бюджету відміна податкових пільг.
У 2023-му забезпечено належний рівень надання власних та делегованих державою повноважень. З бюджету селищної територіальної громади проведено видатків на загальну суму 201,1 млн. грн, з яких: на оплату праці і нарахувань на зарплату спрямовано 128,6 млн. грн, що становить майже 74 відсотка обсягу видатків загального фонду та на 3,1 млн. грн менше, ніж за 2022 рік. На розрахунки по оплаті комунальних послуг та енергоносіїв спрямовано 18,5 млн. грн. В порівнянні до 2022-го видатки збільшилися на 5,8 млн. грн. Питома вага видатків на оплату праці, комунальних послуг і енергоносіїв становить майже 85 відсотків.
- Чи виділялися бюджетні кошти на підтримку ЗСУ?
– Так. Одержавши у 2022 році певний досвід роботи в умовах війни, у 2023-му нам вдалося більш ефективно підтримувати армію. З бюджету селищної громади було спрямовано близь-
ко 2-х мільйонів гривень. Найбільша сума, яку ми одноразово виділяли – це мільйон гривень на створення мобільних вогневих груп у Житомирській області для захисту інфраструктурних об’єктів. Питання підтримки Збройних сил України залишатиметься пріоритетним для нашої громади і цьогоріч.
- Яким є бюджет громади на 2024 рік, враховуючи те, що з нього забрали військовий ПДФО?
– Що стосується бюджету 2024 року, то він запланований напруженим, адже зменшилася кількість платників податків та вилучено з доходів місцевого бюджету податок на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців, поліцейських та інших військовозобов’язаних, який у 2024 році зараховуватиметься до державного бюджету. В результаті чого очікувані втрати – близько 8-ми мільйонів гривень. Крім того, зменшено з державного бюджету базову дотацію на 12 млн. грн. Бюджет Романівської селищної громади на 2024 рік затверджено в розмірі 184,5 млн. грн, а це порівняно з виконанням бюджету у 2023 році менше на 16,6 млн. грн. Недоліками бюджету 2024-го є недостатність коштів на оплату праці з нарахуваннями в сумі 21,0 млн. грн та на оплату комунальних послуг і енергоносіїв – 13,7 млн. гривень. Тож доведеться попрацювати над вирішенням цієї проблеми досить серйозно.
- Позитивним моментом бюджету 2024 року може стати активна співпраця з міжнародними фондами та організаціями. Чи використовували цю платформу у 2023-му?
– Звісно. Маючи розуміння важливості міжнародного партнерства, спираючись на підтримку проектів міжнародної технічної допомоги, посольств, асоціацій, в громаду вдалося залучити близько 9-ти мільйонів гривень. До речі, рекордсменом у справі залучення грантових (благодійних) коштів є гуманітарний відділ селищної ради, завдяки якому в рамках різних програм протягом 2023 року додатково надійшло понад 7 мільйонів гривень.
- А який міжнародний проект вважаєте найуспішнішим?
– На території громади створено громадську організацію «Добровільна пожежна команда смт Биківка». За рахунок Фонду міжнародної солідарності (Республіка Польща) Solidarity Fund PL в рамках програми «ULEAD з Європою» проведено капітальний ремонт системи опалення приміщення пожежного депо в Биківці, на який витрачено 716,9 тис. грн; організовано тренінг з домедичної допомоги для членів добровільної пожежної команди; придбано дефібрилятор для вогнеборців – більше 40 тис. грн. Команда отримала пожежне спорядження (генератор, бензопилу, мотопомпи, амуніцію, драбини, лопати, рукави, засоби індивідуального захисту). З селищного бюджету для проведення ремонтних робіт, які вже завершені, було виділено 220 тис. грн. Цей проект надзвичайно потрібний Биківському старостинському округу, адже безпека людей завжди має бути в пріоритеті.
- Найбільш затратною галуззю в органах місцевого самоврядування є освіта. Якими здобутками позначений для неї минулий рік?
– Щодо затратності, то це дійсно так, але інвестиції в освіту – це інвестиції в наше майбутнє. Від того, якими і з чим підуть наші діти в доросле життя, як будуть вони керувати суспільними процесами – залежить доля кожного з нас і держави в цілому.
Мені імпонує, що заклади освіти нашої громади демонструють конкурентноспроможність
на ринку освітніх послуг. Їх участь в інноваційних педагогічних проектах, в тому числі тих, які реалізуються за підтримки ЮНІСЕФ, освітніх інституцій, громадських організацій тощо є досить успішною і результативною.
Так. у межах реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Спільно до навчання» у Романівському ліцеї № 2 у липні 2023 року запрацював цифровий освітній хаб «Спільно». Мені доводилося у дні шкільних канікул бути на його відкритті і бачити повні захоплення очі дітей села Романівки. Адже це простір, вільний для відвідування дітей, де є безкоштовний доступ до комп’ютерів, настільних ігор, наявний потужний портативний пристрій, кольоровий принтер, фліпчарти, що дає можливість проводити цікаві пізнавальні заняття з фінансової грамотності, розпізнавання фейків, створення анімованих мультиків. Для виконання ремонтних робіт у Романівському ліцеї № 2 з місцевого бюджету виділено 300 тисяч гривень.
До речі, група ініціативних учнів цього ж ліцею села Романівки стала учасником UPSHIFT - глобальної програми Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) для підлітків та молоді, що допомагає перетворити ідеї на дієві проекти. Креативні хлопці та дівчата, з якими було досить цікаво поспілкуватися, отримали грошову допомогу для втілення ідеї створення молодіжного простору у навчальному закладі у сумі 54 тисячі гривень. За ці кошти придбано спортивний інвентар, книги та настільні ігри.
Відомо, якими швидкими темпами в усьому світі розвивається робототехніка, що є важливою прикладною наукою. За підтримки ЮНІСЕФ та сприяння громадської організації «Неурядова організація «ІН ТАЧ ЮКРЕЙН ФУНДЕЙШН» у 2023 році для Романівського ліцею № 1 придбано STEM-лабораторію вартістю 779 547 гривень. Це сприяє як освоєнню природничо-математичних наук, так і інтелектуальному та творчому розвитку дітей. Має наша освітня галузь й інші цікаві напрацювання.
- А як щодо підтримки матеріально-технічної бази?
– Тут маємо багато що сказати, але, розуміючи обмеженість газетної площі, зупинюся на окремих фактах. За сприяння генерального директора «ВІВАД 09», депутата облради Ігоря ХОДАКА проведено реконструкцію стадіону КУ «Романівська дитячо-юнацька спортивна школа»: футбольне поле одержало новий трав’яний покрив, підведено його автоматичний полив, реконструйовано водовідведення, замінено частину стільців на трибунах. Також за сприяння Ігоря Ходака та інших спонсорів проведено добротний ремонт спортивного залу Романівського ліцею № 1.
На зміцнення матеріально-технічної бази харчоблоків закладів освіти з місцевого бюджету протягом 2023 року було виділено 210,96 тис. грн. До речі, 4172,06 тис. грн витратили на забезпечення учнів відповідних категорій безкоштовним гарячим харчуванням.
Для забезпечення належного температурного режиму Романівський ліцей № 1, отримав від ДП «ФМ ЛОЖІ СТІК ДНІПРО» модульну котельню вартістю 2057,41 тис. грн, для встановлення якої з місцевого бюджету виділено 968,00 тис. грн.
Внаслідок ракетного обстрілу сусідньої Чуднівщини постраждав навчальний заклад в селі Романівка, за кошти місцевого бюджету замінили вікна у спортивному залі. Проведено поточний ремонт покрівлі Центру розвитку дитини «Берізка» та капітальний ремонт опалення в Романівській школі мистецтв.
- В період війни фактично всі голови громад стикаються з доволі незвичним викликом. З одного боку, люди вимагають, щоб якнайбільше грошей йшло на армію: «Жодної бруківки, жодних ремонтів доріг!». Але з іншого боку – нарікають, що не латаються ями на дорогах. Як ви вирішуєте цю проблему?
– Є різні люди, і є різні думки. Особисто я не поділяю позиції все звалювати на війну, мовляв: «Ми нічого не робимо, бо ж війна!» Необхідно працювати збалансовано: допомагати Збройним силам України, але й не запускати стан справ у громаді, поточну життєдіяльність потрібно підтримувати. Бо якщо у нас почне розвалюватися інфраструктура, люди виїдуть звідси, втечуть. Та й наші воїни повинні бути спокійні за свої сім’ї в тилу.
Безперечно, коли ти працюєш в умовах воєнного стану, зважати на особливості витрачання бюджетних коштів слід з усією відповідальністю. Стосовно сфери дорожнього господарства, то у 2023 році на дорогах комунальної власності з асфальтним покриттям проведено роботи з капітального та поточного ремонту на загальну суму 1057,6 тис. грн, у смт Романів – 643,1 тис. грн. Також проведено поточний ремонт 36-ти вулиць з білощебеневим покриттям у смт Романів, с. Романівка, с. Разіне, с. Хижинці, с. Ясногород, с. Химрич, с. Врублівка на загальну суму 710,110 тисяч гривень.
Минулоріч, на численні вимоги жителів, встановлено 9 «лежачих поліцейських», з яких у Романові – 7, у Биківці та Соболівці – по одному.
На дорогах загального користування місцевого значення з асфальтним покриттям проведено ліквідацію вибоїн, зокрема: Довбиш – Залужне; по вулицях Небесної сотні, Графа Ілінського, С.Лялевича у Романові та Миру у Биківці. У багатьох населених пунктах профілювали автогрейдером дороги з білощебеневим покриттям.
Варто акцентувати, що за фінансової підтримки підприємців І. Ходака, В.Купневича, Ю.Черкасова, М. Дегліса М., керівника Романівського лісгоспу АПК І. Мельника було побудовано новий міст в селі Вила. Окрема подяка в даному проекті депутату облради І.Ходаку, який профінансував 50% вартості робіт та матеріалів, а також В.Купневичу, який крім фінансового питання взяв на себе ще й всі організаційні та технічні.
- На яких ще нагальних питаннях сфери ЖКГ концентрували увагу у 2023році?
– За співфінансування селищної ради та жителів було проведено заміну водопровідних мереж протяжністю 950 метрів по вулицях Набережній та Кришталевій у Романові.
Продовжували займатися питаннями вуличного освітлення. Зокрема проведено нові лінії освітлення по вул. Заводській та вул. Промисловій у Романові, відновлено освітлення у парку Шевченка. Здійснено ремонт вуличного освітлення у Биківському та Камінському старостинських округах (придбано та замінено лампочки, ліхтарі).
А головне – розпочато будівництво очисних споруд у смт Романів потужністю 340 м3/добу. У 2023 році було використано 9,464 млн. грн, з яких з обласного бюджету – 8,421 млн. грн та з бюджету селищної ради – 1,043 млн. грн. У 2024-му на завершення будівництва планується виділити з обласного бюджету – 7,0 млн. грн та один мільйон гривень з бюджету селищної ради.
- Рятуючись від війни, на Романівщину приїхало чимало переселенців. Як вони інтегруються в життя громади?
– Загальна чисельність внутрішньо переміщених осіб, які фактично зареєстровані у громаді і проживають в різних населених пунктах, – 2134 чоловік. Переважно це жителі Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей. Всі ці люди перебувають в зоні нашої уваги, з початку повномасштабної війни селищна рада почала організовувати їх соціальний захист. Вони користуються нашими комунальними закладами, можуть отримати психологічну допомогу, а також необхідну гуманітарну. Окрім того, в Романові створено місце компактного проживання (МКП), де наразі мешкає 33 внутрішньо переміщені особи з Донецької області, з них – 18 діток. Облаштовано умови для їхнього комфортного проживання, протягом 2023 року різними благодійними організаціями надано гуманітарну допомогу на загальну суму 235,62 тисяч гривень. Четверо людей похилого віку з числа внутрішньо переміщених, які прибули з Авдіїівки, Сіверодонецька, Мар’янки та Миколаєва, отримали прихисток у Камінському відділенні стаціонарного догляду.
- Наша розмова, звісно, не може охопити всього, що було зроблено. Та доречно зупинитися на тих проблемах, які, як мовиться, все ще на робочому столі. Що турбує найбільше?
–Проблем у громаді дійсно вистачає, до того ж нестабільне сьогоднішнє життя щоденно підкидає нові. Та, зважаючи на ситуацію в країні, у пріоритеті – вирішення питань безпеки і дорослих, і дітей в умовах воєнного стану, зокрема, належного облаштування та забезпечення доступності укриттів. На території Романівської селищної ради обліковується 32 захисні споруди, з них – 15 протирадіаційних укриттів та 17 – найпростіших, в яких може укриватися 4944 особи. Лише 20 захисних споруд забезпечені генераторами, у 12 наявний доступ до мережі Інтернет. Тож потрібно сконцентрувати зусилля, щоб по максимуму реалізувати це завдання.
–Юрію Миколайовичу, що б Ви хотіли сказати жителям громади на завершення?
–Хотів би їм подякувати, що не падають духом, працюють, і хоча в кожного схудли гаманці, відгукуються на заклики про допомогу війську та тим, кому важче, кого війна вигнала з власних домівок. Подякувати землякам, які в зимових окопах надзусиллями стримують ворога, і всім матерям за те, що виховали синів-героїв. Головне – перемога у війні. Тоді буде і громада, і кошти, і дороги, і школи – ВСЕ БУДЕ!
Розмову вела Наталія КОРОЛЕНКО
Фото автора