Діти з 14 років можуть самостійнозвертатися по допомогу до юристів зпитань позбавлення батьківських прав

Дата: 13.10.2023 12:30

Батьки зобов’язані піклуватися про своїх дітей. Але щоробити, коли вони не виконують свої обов’язки щододитини або навіть шкодять їй? Тоді може постатипитання про позбавлення батьківських прав. Як відбувається цей процес та як підлітку отриматидопомогу юриста, розповідаємо далі.

Позбавлення батьківських прав – це складна процедура. Це питання можна розвʼязати лише в судовому порядку.

Ініціювати розгляд в суді можуть як усиновлювачі, так ісамі діти, якщо вони досягли 14 років. Однак без допомоги юриста розібратися в усіх законодавчихнюансах буде складно.

Тут слід зазначити, що в Україні кожна дитина можеотримати допомогу юриста безоплатно. Для цього їйнеобхідно звернутися до системи безоплатної правничоїдопомоги.

Раніше, якщо дитина потребувала безоплатних послугюриста чи адвоката для представництва її інтересів усуді, до системи БПД мав звернутися її законнийпредставник. Та у справах про позбавлення батьківськихправ батьки і є законними представниками дитини.

Утім із серпня цього року діти з 14 років отримали право самостійно звертатися по допомогу юриста чи адвоката з окремих питань, зокрема й щодо позбавленнябатьківських прав.

Юристи вже отримали перші звернення від підлітків, якібажають позбавити батьківських прав своїх матір чибатька. Тож розглянемо процедуру на прикладі однієї зтаких справ.

Шістнадцятирічний Ігор з Кропивницького проживає збабусею, яка матеріально забезпечує та піклується про нього. Батько хлопця помер, а мати зловживаєалкоголем і жодним чином не бере участі в житті хлопця. Щоб позбавити її батьківських прав, Ігор звернувся до системи БПД.

Загалом перелік випадків, коли батьків може бути позбавлено батьківських прав, визначено в Сімейномукодексі України (ст. 164). Це можливо, якщо батьки:

• не забрали дитину з пологового будинку або зіншого закладу охорони здоров'я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківськогопіклування;

• ухиляються від виконання своїх обов’язків щодовиховання дитини та/або забезпечення здобуттянею повної загальної середньої освіти;

• жорстоко поводяться з дитиною;

• є хронічними алкоголіками або наркоманами;

• вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

• засуджені за вчинення умисного кримінальногоправопорушення щодо дитини.

Кожна із зазначених причин потребує підтвердження. Тож у випадку Ігоря юристи допомогли зібрати доказовубазу щодо невиконання матір’ю хлопця батьківськихобов’язків і підготували позовну заяву до суду.

Оскільки в таких справах обов’язковою є участь представників органів опіки та піклування, фахівцідодали до заяви висновок від установи про доцільністьпозбавлення матері Ігоря батьківських прав.

Варто зазначити, що позбавлення батьківських прав не звільняє від обов’язку утримувати дитину до досягненнянею повноліття. Тож в позовній заяві юристи зазначили йвимогу щодо стягнення з матері хлопця аліментів.

Як дитині звернутися до системи БПД

Отримати правничу допомогу можна у найближчомубюро правничої допомоги:  https://bit.ly/bpd_buro

Або скористатися одним з дистанційних сервісівсистеми:

• контактний центр системи БПД: 0 800 213 103(дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів вмежах України безкоштовні)

• зателефонувати з Telegram: https://t.me/+380677213103

• написати юристу в Telegram: https://t.me/LegalAidUkraineBot