14 ЧЕРВНЯ -- ДЕНЬ ДОНОРА КРОВІ

Дата: 14.06.2023 14:06

Щороку  14 червня   у світі відзначається   Міжнародний день донора крові. Його засновано  2005 року  з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Мета цього дня -- висловити подяку донорам і закликати людей активніше здавати кров. Безпечна кров потрібна у всіх країнах — як для лікування, так і для екстреної медичної допомоги. Її використовують для продовження і поліпшення життя пацієнтів, що страждають від смертельно небезпечних захворювань, а також для складних медичних процедур. Крім того, кров застосовують для лікування поранених у надзвичайних ситуаціях будь-якого роду (стихійні лиха, нещасні випадки, збройні конфлікти тощо). А ще вона допомагає рятувати життя матерів і новонароджених.

Забезпечити достатню кількість безпечної крові можна за рахунок її регулярного безоплатного здавання добровільними донорами.

Цифри і факти

• Датою Всесвітнього дня донора крові обрано 14 червня на честь дня народження Карла Ландштейнера. Цей австрійський вчений перший відкрив групи крові людини.

• У день здачі крові донор отримує вихідний день на роботі або в навчальному закладі, а також має право взяти додатковий вихідний протягом року.

• За даними ВООЗ, донори крові в середньому живуть на 5 років довше за інших людей і рідше хворіють на серцево-судинні захворювання.

• Кожна людина має в середньому 5,5 літрів крові, при переливанні у донора забирають від 350 мл до 450 мл. Одна донація може врятувати життя трьом реципієнтам.

• Донорську кров у світі збирають понад 12 000 центрів крові, а здають її три типи людей: добровольці безплатно, члени сімей пацієнтів та платні донори.

• Більшість здорових людей можуть здавати кров. Однак 90% потенційних донорів наразі цього не роблять.

• Кожні кілька секунд хтось у світі потребує крові. І саме добровільна та регулярна пожертва рятує мільйони життів щороку.

• Загалом 70% донорів здають кров лише раз у житті.

• На Житомирщині звання «Почесний донор України» мають понад дві  тисячі жителів.

• Люди зі званням почесного донора України мають безліч пільг, серед яких знижка 50% на покупку ліків і щорічна оплачувана відпустка.

Для кого найбільш важлива донорська кров?

• жінок з кровотечами, що пов'язані із вагітністю та пологами;

• дітей з тяжкими формами анемії, які викликані малярією та недостатнім незбалансованим харчуванням;

• пацієнтів із захворюваннями крові та кісткового мозку, вродженими порушеннями синтезу гемоглобіну й імунодефіцитними станами;

• людей, які отримали травми в результаті надзвичайної ситуації, стихійного лиха або нещасного випадку;

• пацієнтів, під час складних медичних чи хірургічних процедур.

Як стати донором?

• Донором крові чи плазми може стати кожний здоровий громадянин України у віці від 18 до 60 років, вагою не менше 50 кг.

•  Зверніться до місцевої станції переливання крові чи центру крові.

• Також можна звернутися до недержавних організацій, стати на облік як донор та здати кров: використайте ресурс donor.ua, що містить широку базу медичних закладів, а також збирає адресні потреби по центрам крові.

• Візьміть із собою документ, що посвідчує особу.

• У пункті донації ви отримаєте детальну інформацію про донорство, свої права та обов’язки, заповните анкету донора.

• Перед процедурою обов’язковими є співбесіда з лікарем, медичний огляд та лабораторні обстеження.

• Усі процедури триватимуть близько однієї  години.

• Не забудьте взяти у лікаря довідку: людині, яка стала донором крові, надаються два вихідних дні.

• Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам - 4 разів на рік.

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».