ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО СЛУХ?

Дата: 03.03.2023 12:30

3 березня відзначається  Всесвітній день слуху. Його було започатковано у  2007 році з метою підвищення обізнаності про те, як запобігти глухоті і втраті слуху.

Природа наділила людину почуттями, зокрема й слухом. Для звичайної людини чути - це таке ж звичне явище, як спати, пити, бачити чи дихати.

Під час прослуховування навколишніх звуків ми навіть не замислюємося про те, що таке слух. Просто спілкуємося одне з одним -  і цей процес є для нас звичним і природним. Для того, щоб почути мову іншої людини або інші звуки, нам  не потрібно робити будь-яких зусиль.  Про те, наскільки важливу роль відіграють органи чуття, ми замислюємося тільки тоді, коли починаються проблеми зі здоров'ям.

Цифри і факти

Понад  5% людей на Землі мають проблеми зі слухом.

Згідно статистики Всесвітньої організації охорони здоров’я,  у світі налічується 446 мільйонів людей з такими порушеннями, з них 34 мільйони — діти.

За оцінками спеціалістів ВООЗ, до 2050 року так чи інакше страждатимуть від втрати слуху понад 900 мільйонів людей.

Сьогодні у світі на 1000 новонароджених із нормальним слухом припадає одна дитина з вираженим ступенем приглухуватості, а легкий та середній ступінь порушення слуху присутні у 1-2% новонароджених.

Приглухуватість у новонароджених та дітей раннього віку призводить до затримки формування мовних навичок, інтелекту та особистості дитини в цілому.

Зниження слухової функції  значно погіршує якість життя, обмежує людину  у виборі фаху, а нерідко призводить і до виключення із соціуму.

До 2030 року експерти ВООЗ прогнозують збільшення кількості пацієнтів із незворотними формами глухоти на 30%.

Близько 25% всіх людей із порушеннями слуху страждають на цю недугу з дитячих років. При цьому, як мінімум 50% випадків погіршення слуху можна запобігти.

В Україні з порушеннями  слуху живуть більше 2 мільйонів осіб, в тому числі –35 тисяч дітей.

В Житомирській області зареєстровано понад 700 дітей з вадами слуху.

Лише в Житомирі близько 1000 чоловік мають порушення слуху.

Причини втрати слуху

Вроджені:

ускладнення під час вагітності та пологів;

неналежне вживання лікарських засобів під час вагітності;

тяжкі серцево-судинні розлади у породіллі;

стрімкі, запізнілі, передчасні, затяжні пологи;

часткове відшарування плаценти;

кесарів розтин;

асфіксія новонародженого;

внутрішньочерепна родова травма;

недоношеність;

вік матері понад 40 років;

спадкові захворювання, що супроводжуються порушенням слуху;

наявність приглухуватості у батьків та найближчих родичів.

Набуті:

інфекційні захворювання  (менінгіт, кір і свинка);

хронічна інфекція вух (середній отит);

травми голови або вуха;

надмірний шум  (включаючи вплив гучної музики, або інших гучних звуків -- таких як стрільба або вибухи).

Профілактика вад слуху та глухоти:
вакцинація дітей згідно з календарем профілактичних щеплень (зокрема – щеплення від кору, менінгіту, краснухи та свинки);
вакцинація дівчат підліткового віку та жінок репродуктивного віку проти краснухи;
запобігання розвитку цитомегаловірусної інфекції у вагітних жінок, що передбачає дотримання правил гігієни, ранню діагностику та лікування інфекційних захворювань;
вчасне виявлення середнього отиту у дітей, надання необхідної медичної допомоги або хірургічне втручання;
відмова від застосування лікарських засобів, які можуть мати негативний вплив на слух, а при необхідності - застосування цих засобів тільки за призначенням та під контролем лікаря;

зменшення негативного впливу гучних звуків та шуму.

Першим кроком у вирішенні проблеми втрати слуху і пов'язаних з нею захворювань органів слуху є діагностика. Виявлення ознак втрати слуху і захворювань органів слуху на ранніх стадіях дозволяє розпочати вчасне лікування і в більшості випадків зберегти слух.

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».